Różności

Polacy w Niemczech i różne widoki na pracę

by Vicky -

Coraz częściej decydujemy się na wyjazd do innych państw – główną motywacją są lepsze wynagrodzenia. Inną okolicznością bywa chęć, by zmienić coś w życiu i zacząć od nowa, lecz w innym miejscu. Ulubionym kierunkiem przeprowadzki pozostają Niemcy. Powody? Jedną z odpowiedzi niech będzie zwyczajnie informacja, że bliski sąsiad oferuje lepsze płace. Nie jest żadną tajemnicą, że okoliczności życia są tam odmienne niż u nas.

Praca w Niemczech: marzenie czy wielkie złudzenia?

Chociaż tak brzmi stereotyp – czy praca u naszych zachodnich sąsiadów faktycznie musi być aż tak korzystna, jak wynika z powszechnego poczucia? Trudno oszacować to odnośnie wszystkich profesji i rodzajów zatrudnienia, dlatego że każdy casus wypada opisać indywidualnie. Z jednej strony często jedzie się do Niemiec na indywidualne kontrakty. Dzieje się tak w przypadku wielu wąskich dziedzinach, gdzie maksymalnie preferowana będzie wybitna wiedza lub praktyczne zdolności, np. ochrony zdrowia, budownictwa, techniki czy technologii cyfrowych. Zatrudnieni w podobnych zawodach z pewnością oczekują na sute wynagrodzenie, ale także na dużo bonusów (poza pensją). Z tym, że powinien zostać spełniony pewien warunek: biegła znajomość języka obcego z uwzględnieniem specyfiki branży; niekoniecznie chodzi o język niemiecki, ponieważ wielkie przedsiębiorstwa o globalnych aspiracjach najczęściej preferują bardziej uniwersalny język angielski.

Jednak problem tkwi w tym, że nie dla każdego z naszych krajanów praca w Niemczech to praca na stanowisku eksperta. Bardzo dużo naszych wyjeżdża do Niemiec wykonywać proste prace (obsługiwanie klienta, praca w restauracjach i hotelach, praca na produkcji). Lecz i przy tych czynnościach pozom wypłaty istotnie przewyższa naszą średnią krajową. Niemcy pozostają jednak państwem, gdzie dużo drożej wynosi utrzymanie – mieszkanie, jedzenie, usługi, bieżące opłaty.

Okresowa praca w Niemczech: projekt z widokami na przyszłość

Niejednej osobie opłaci się inne posunięcie – sezonowa praca w Niemczech. Możemy wtedy liczyć na porządny dochód bez obciążenia sporymi kosztami utrzymania – najlepiej zdecydować się na ofertę, w której zatrudniający zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie. Będzie to niezawodny sposób, by zarobić ładną sumę na najpilniejsze wydatki lub ważną życiową sprawę, związaną ze zmianą stanu cywilnego, kupnem domu lub samochodu.

Previous Article

Next Article

About The Author

Vicky

Related Posts

Praca za granicą – korzyści?|Wyjazd za granicę- od czego zacząć|Jak rozliczyć podatek z zagranicy?

Doskonały kemping – zadbaj o to!

Na co może liczyć więzień, który rozpoczyna odsiadkę?